Představení

HISTORIE JEDNOTY

Samostatná organizace Tělovýchovné jednoty Sokol Pohled byla založena v roce 1921. Zakládajícími členy byli - na snímku v horní řadě (bez ohledu na čísla na fotografii): Josef Langhans, rolník; František Stránský, hajný ve výslužbě; Karel Novotný, správce lihovaru, jednatel a starosta obce; František Neuwirth, profesor gymnásia v Něm. Brodě; Alois Tajovský, pekař, I. starosta; František Novotný, správce lihovaru, otec Karla Novotného; Jaroslav Gröger, vrchní stavební rada železnic v.v.; Karel Hyblbauer, zahradník, pokladník Sokola; Antonín Zvolánek, poklasný statku, divadelník.

Sokolská jednota byla ryze český spolek sdružený v tak zvané Havlíčkově župě. V čele Sokola stál starosta a náčelník. Členové pořádali různá cvičení, převažovala základní a rekreační výchova. První tělocvičnu se pohledským Sokolům podařilo zřídit v hostinci Karla Pařila a již v roce 1923 byla na tělocvičnu přestavěna nuceně pronajatá zámecká garáž a po dalších úpravách konírny po roce 1945 byla přistavěna budova kina.

Členové a členky se zúčastňovali veřejných vystoupení především v Přibyslavi, České Bělé, v Německém Brodě, Golčově Jeníkově a jinde. Úspěšně zastupovali obec na župních cvičeních a sokolských sletech. První veřejné vystoupení Sokolů v Pohledu proběhlo 4. srpna 1935 k 15. výročí založení organizace. Zpočátku fungoval v obci pouze oddíl Základní a rekreační tělesné výchovy (ZRTV), ale v dalších letech vznikaly další. V roce 1925 byl založen fotbalový oddíl, v roce 1933 turistický a hokejový, v roce 1934 volejbalový, v roce 1936 atletický a cyklistický (o dost později, v roce 1977 vznikl oddíl národní házené dívek, který trénoval pan učitel Pěnička. Házenkářky obsadily v roce 1979 první místo v okrese Havl. Brod). V roce 1933 byl založen samostatný lyžařský oddíl, vedený Františkem Stříškou a instruktorem Rudolfem Kalinou. Šlo o běžkařský oddíl, čítající přes 30 členů, který se účastnil lyžařských župních kurzů, pořádal vlastní vyjížďky a vedení členům hradilo dokonce úrazové pojištění. Kromě prvních let fungování ZRTV a fotbalového oddílu neměly další oddíly vlastní výbor, vše řídili cvičitelé.

FOTBALOVÝ ODDÍL

Fotbal se v Pohledu začal hrát v roce 1925. První hřiště bylo vybudováno na pastvině zvané U Štítu na pozemku nájemce velkostatku Maxe Turnovského. Později se hrálo na "Rázlově" louce směrem k Termesivům a až po čase v nynější ulici Sokolská. Žákovské družstvo začalo fungovat v roce 1936.

Zpočátku neměli hráči žádné zázemí, na konci 50. a ze začátku 60. let 20. stol. se převlékalo v kůlně po společnosti Baraba. V roce 1963 byla zahájena výstavba kabin, která trvala téměř deset let. Byla postavena střední část, 2 kabiny bez vody a patro. V roce 1978 byla vykopána studna, v letech 1980-1985 došlo k přístavbě kabiny domácích a umýváren. Do dnešní podoby byly kabiny rozšířeny v roce 2005.

Zpočátku se hrála pouze přátelská utkání, a to až do roku 1954. V roce 1955 začali hrát pohledští hráči okresní přebor, v roce 1960 po novém rozdělení státu na okresy a kraje a následné reorganizaci fotbalových soutěží byl Pohled zařazen do III. třídy. V roce 1963 hráči poprvé postoupili do okresního přeboru. Několikrát sice opět sestoupili zpět do III. třídy, ale většinou se jim dařilo udržet v okrese. V roce 1982 fotbalisté postoupili do 1. B třídy Východočeského kraje.

Žáci hráli okresní přebor a se střídavými úspěchy se pohybovali v horní polovině tabulky. Od roku 1973 byl v Pohledu pořádán žákovský turnaj v kopané Mühlfeitův memoriál.

 V roce 1972 vzniklo dorostenecké družstvo, které hrávalo zápasy před družstvem dospělých. Dorost vyhrál v roce 1985 okresní přebor a postoupil do 1. A třídy Východočeského kraje. Sešla se zde parta dorostenců, kteří v dalších letech patřili k oporám družstva dospělých pod vedením trenéra Mojmíra Šimandla. Dorost hrál tuto soutěž do roku 1990, poté opět působil v okresním přeboru.

Největšího úspěchu dosáhl pohledský fotbal v roce 1992, když si pohledské mužstvo zahrálo v poháru ČMFS s prvoligovou Bohemians Praha. V rámci soutěže vyhrál Pohled okresní a krajské kolo, zvítězil nad celky z vyšších soutěží Havlíčkův Brod, Chotěboř, Předměřice, Volanov, Hlinsko, Svitavy a nad divizními mužstvy AFK Chrudim a Kolín.

V roce 2004 postoupilo A družstvo do 1. B třídy Kraje Vysočina, po roce postoupilo do 1. A třídy. Od roku 2006 do 2017 hrálo v 1.A třídě.

Současnost

V